Zmiana statusu cywilnego pociąga za sobą wiele konsekwencji prawnych. Wśród nich szczególnie ważne jest stworzenie ze współmałżonkiem wspólnoty majątkowej. Coraz więcej narzeczonych wchodzących w związek małżeński odchodzi od tradycyjnego rozwiązania i przed powiedzeniem sakramentalnego „tak” udaje się do notariusza, aby spisać intercyzę. Co warto o niej wiedzieć? Kiedy jej ustanowienie jest szczególnie zasadne? Sprawdź!

Krótka definicja

Czym tak właściwie jest intercyza? W uproszczeniu zdefiniować możemy ją jako akt prawny umożliwiający zachowanie osobom zawierającym związek małżeński wyłącznej własności dóbr materialnych, o które wzbogacą się podczas trwania małżeństwa. Celem aktu jest ustalenie klarownych, ściśle określonych stosunków majątkowych. W polskim prawie wyróżnić możemy kilka rodzajów intercyzy. Intercyzą może być objęty cały majątek lub jedynie jego część. Aby dokument był prawomocny, muszą podpisać go obie strony. Jeśli na jej zawarcie nalega tylko jedna osoba, spór może zostać rozstrzygnięty przed sądem.

Na rozdzielność majątkową zazwyczaj decydują się osoby wchodzące w związek małżeński z partnerem mającym skłonności do zadłużania się. Zachowanie odrębności może okazać się korzystne w sytuacji, kiedy małżonek prowadzi własną działalność (w szczególności mało stabilną finansowo). W przypadku ogłoszenia upadłości druga osoba nie jest narażona na konieczność spłacenia długu męża czy żony. Na podpisanie intercyzy coraz częściej decydują również osoby, które nie chcą być finansowo zależne od partnera. 

Wątpliwości? Rozwiej je z prawnikiem

Zawarcie intercyzy jest ważnym krokiem mającym poważne konsekwencje prawne. Zanim zdecydujesz się na sporządzenie i podpisanie dokumentu, należy być w pełni świadomym wszystkich następstw swoich decyzji. Na wszelkie Twoje pytania odpowie zaufany prawnik. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej informacji.

Comments are closed.

https://dylanferrandis.com https://partyhatsforgrownups.com https://siteopia.pl