Podczas poszukiwania pracy wielu z nas często zastanawia się nad możliwościami, jakie daje emigracja zarobkowa. Współcześnie odsetek Polaków wyjeżdżających „za chlebem” za granicę nie zmniejsza się – wyjeżdżają osoby zainteresowanie nie tylko pracą sezonową, ale również osoby chcące podjąć pracę na pełny etat i przeprowadzić się, często również z rodziną. Jakie są powody takiej decyzji?
Skąd decyzja o wyjeździe?
Emigracja zarobkowa to jeden z najczęściej podawanych powodów wyjazdu z kraju. Poza granicami Polski szukamy wyższych zarobków, co przekłada się na wyższa stopę życiową, ale też zapewnienie stabilniejszej pozycji dla naszych bliskich, dla nas samych. Propozycje płynące z zagranicznych firm są na tyle kuszące, że jesteśmy w stanie przeorganizować nasze życie i rzucić się na głęboką wodę – mówią psychologowie biznesu. Oczywiście w podjęciu decyzji „pomaga” również sytuacja w Polsce, która zmienia się bardzo dynamicznie.
Praca za granicą niesie ze sobą wiele możliwości. Osoby decydujące się na ten krok wymieniają przede wszystkim możliwość rozwijania możliwości zawodowych, uczestnictwo w licznych kursach i szkoleniach, możliwość pracy w międzynarodowych zespołach. To także szansa na poszerzanie wiedzy związanej z danym miejscem, kulturą, możliwość zapoznawania nowych osób.
Praca za granicą – i co dalej?
Podejmując zatrudnienie w krajach takich jak Niemcy musimy pamiętać o zagadnieniach takich jak ubezpieczenie zdrowotne, jak również jak rozliczyć dochody z Niemiec. Szczególnie to ostatnie zagadnienie jest dla wielu paraliżujące – warto mieć jednak świadomość, że niemieckie urzędy wspierają podatników i dają im wiele narzędzi do tego, aby rozliczenie przebiegało sprawnie i aby możliwe było jak najszybsze odzyskanie nadpłaconego podatku.
Comments are closed.