Ubezpieczenie OC każdy kierowca wykupuje sumiennie. Tak stanowią przepisy prawne i nikt się temu nie sprzeciwia. Warto jednak zapoznać się z kilkoma niezbędnymi informacjami, które odnoszą się właśnie do tej obowiązkowej polisy ochronnej.

Co trzeba mieć przy sobie?

Do 2018 roku każdy kierowca musiał mieć przy sobie nie tylko ubezpieczenie OC, ale także dowód rejestracyjny. Po tym czasie przepisy się zmieniły. Już od czterech lat takich dokumentów nie trzeba ze sobą wozić. Co jednak nie oznacza,że nie trzeba ich mieć. Jeżeli kierowca zostanie zatrzymany do kontroli, to policja będzie w stanie sprawdzić obecność takich dokumentów w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zarówno, jeżeli chodzi o ubezpieczenie, jak również dowód rejestracyjny. Nie ma więc co liczyć na to, że uda się zaoszczędzić na polisie ochronnej. Tym bardziej, że za brak OC zostają nałożone mandaty finansowe.

Nie tylko ubezpieczenie OC

Trzeba jednak pamiętać o tym, że za granicą należy mieć i polisę OC i dowód rejestracyjny. W szczególności, jeżeli ktoś porusza się poza granicę Unii Europejskiej. Kierowcy powinni zdawać sobie również sprawę z tego, że przyda im się Zielona Karta. Przed wyjazdem za granicę koniecznie trzeba ją wyrobić u swojego agenta ubezpieczeniowego. Zielona Karta to dokument, który można za darmo wyrobić. Jest on uznawany na terenie wszystkich państw i celnicy lubią zwrócić na to uwagę, czy kierowca posiada go przy sobie. Dlatego zawczasu warto o nim pomyśleć, jeżeli ktoś szykuje się do dalekich podróży własnym autem.

 

Comments are closed.