Przeszczep włosów umożliwia zwiększenie objętości fryzury i zagęszczenie przerzedzonych włosów. To także sposób na uzupełnienie wyraźnych ubytków — nie tylko na głowie, ale również w okolicy rzęs, brwi oraz zarostu. Na taki zabieg mogą zdecydować się osoby, które borykają się z łysieniem androgenowym, czy spowodowanym urazami oraz poparzeniami. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni korzystają z tej metody, by poczuć się lepiej i odbudować pewność siebie. Ważne jednak, aby poznać i lepiej zrozumieć jej przebieg, a także wiedzieć, jak przygotować się do całej procedury.

Jak przebiega transplantacja włosów?

Zabieg medycyny estetycznej, jakim jest przeszczep włosów, wykonywany jest różnymi metodami. Procedura polegająca na ekstrakcji graftów odbywa się z zastosowaniem specjalnych narzędzi, których delikatna powierzchnia nie powoduje uszkodzenia tkanek otaczających włos, ani jego cebulki. Z kolei precyzyjna, ostra końcówka ułatwia wykonanie optymalnego nacięcia, aby wyjąć graft, a także wykonać nacięcia umożliwiające jego późniejszą implementację w wybranym miejscu.

 

W zależności od potrzeb wykonuje się przeszczep włosów składających się przeważnie od 1250 do 3500 graftów. Kwestia ta zależna jest od oczekiwań pacjenta, stopnia zaawansowania procesu łysienia, jak i wielkości obszaru, który wymaga wsparcia chirurga.

 

Przed samym zabiegiem lekarz aplikuje miejscowe znieczulenie, aby jak najbardziej zminimalizować ewentualny dyskomfort odczuwalny przez pacjenta, czy dolegliwości bólowe.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu przeszczepu włosów?

Przed zabiegiem odbywa się wnikliwy i rzetelny wywiad medyczny, który ma na celu określenie, czy istnieją przeciwwskazania do wykonania całej procedury. Pacjent musi być w dobrej kondycji fizycznej i zdrowy. Niektórym pacjentom rekomenduje się wykonanie dodatkowych zabiegów mających na celu lepsze odżywienie skóry i przygotowanie jej do przeszczepu, aby zwiększyć jego efektywność.

 

Mikroszczepy włosów pobierane są z tylnej części głowy, z klatki piersiowej lub pleców.

 

Jedną z metod stosowanych w przeszczepie włosów jest ekstrakcja jednostek włosowych, która opiera się na wyjmowaniu mieszków, a następnie umieszczaniu ich w specjalnie przygotowanych do tego celu otworach na skórze.

Czy należy zgolić głowę przed zabiegiem?

Obecne zdobycze technologii w zakresie medycyny estetycznej dają chirurgom większe możliwości manewru. W szczególności kobietom zależy na tym, aby nie golić głowy. Jeżeli leczeniu poddawany jest niewielki obszar, można zrezygnować z golenia lub postarać się, aby była możliwość zakrycia ogolonego miejsca pozostałą partią włosów.

 

Całkowite golenie głowy, czy wyłącznie obszaru dawczego wcale nie jest konieczne i może mieć duże znaczenie dla samego pacjenta, dla którego liczą się również względy estetyczne.

Jak szybko odrastają włosy po przeszczepie?

Przeszczep, który jest przeprowadzony przez doświadczonego chirurga, wiąże się z koniecznością rekonwalescencji po transplantacji. Dobę po zabiegu pierwsze mycie głowy odbywa się zgodnie ze wskazówkami i zaleceniami lekarskimi. Włosy natomiast zaczynają odrastać stopniowo, a optymalny efekt ocenia się przeważnie po dwunastu miesiącach. Początkowo włosy są delikatniejsze, a po czasie mocniejsze i grubsze. Finalny rezultat jest jednak w dużej mierze zależny od samego pacjenta, jego zdrowotnych predyspozycji, trybu życia, przebywanych chorób, genetyki.

 

Należy mieć na uwadze, że do przeszczepu stosowane są włosy osoby, która jest zarówno dawcą, jak i biorcą. Nowoczesne metody umożliwiają uzyskanie naturalnego efektu i wizualną poprawę fryzury. Natomiast niewielkie blizny ulegają szybkiemu gojeniu się, a z czasem przestają być one widoczne dzięki stopniowo odrastającym włosom.

 

Przeszczep włosów nowoczesnymi metodami musi być wykonany przez doświadczonego lekarza. Omówienie jego poszczególnych etapów i dostosowanie go do potrzeb pacjenta jest zatem kluczowe. Jeśli rozważasz taki zabieg również u siebie, omów dotyczące go szczegóły z lekarzem na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.

Comments are closed.