Zakupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego w Polsce. Cena OC nie jest stała i wynika z wielu czynników. Tematem, który budzi wiele emocji jest OC dla młodego kierowcy – cena takiego ubezpieczenia jest bowiem znacznie wyższa niż średnia. Dlaczego tak się dzieje? Oto wytłumaczenie.

Dlaczego OC dla młodego kierowcy jest tak wysokie?

Młodzi kierowcy do 25 roku życia są na drodze sprawcami największej liczby wypadków i kolizji – dla towarzystw ubezpieczeniowych są więc oni najbardziej ryzykownymi klientami. Młody wiek oraz brak umiejętności i obycia za kierownicą sprawiają, że młody kierowca stanowi realne zagrożenie na drodze dla innych użytkowników ruchu. Dodatkowo młodzi kierowcy nierzadko wybierają mocne samochody, również po to, aby zaimponować swoim rówieśnikom. Towarzystwa ubezpieczeniowe szacują ryzyko wypadków dla każdej z grup wiekowych – młodzi kierowcy stanowią tu olbrzymi problem. To jeden z głównych powodów, dlaczego OC dla młodego kierowcy jest tak wysokie. Drugą kwestią jest brak nabytych zniżek – doświadczony kierowca wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy nabywa zniżki, które wpływają na wysokość rocznej polisy OC. W ten sposób możliwe jest znaczne obniżenie kwoty składki.

Z czego wynika składka OC dla młodego kierowcy?

Wiek i brak zniżek to nie jedyne aspekty, które wpływają na OC dla młodego kierowcy i jego cenę. Składka OC obliczana jest również na podstawie miejsca rejestracji samochodu, ale i wieku pojazdu, jego marki, pojemności silnika. Aby zmniejszyć OC dla młodego kierowcy możliwe jest dopisanie go jako współwłaściciela do samochodu. Głównym właścicielem powinien zostać inny doświadczony kierowca, np. członek rodziny. Dzięki temu rozwiązaniu młody kierowca może z czasem zacząć gromadzić własne zniżki.

 

 

Comments are closed.