Bardzo dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach, w których nie ma dostępu do światła dziennego. Oświetlenie dla domu jest tak samo ważne, jak jego aranżacja. W jaki sposób można stworzyć przytulną atmosferę przy odpowiednim oświetleniu i jakie światło jest odpowiednie do domowego biura?

Jak powinno wyglądać idealne światło w salonie?

Ważne jest, aby zapewnić wystarczające ogólne oświetlenie dla domu, tworząc oświetlenie podstawowe za pomocą oświetlenia sufitowego lub wbudowanego. Można połączyć źródła światła w salonie, korzystając z lamp wolnostojących, wiszących i stołowych oraz oświetlenia wpuszczanego. Wskazane jest, aby źródła światła mogły być przełączane i sterowane niezależnie od siebie. Dobrym pomysłem są wyspy światła, tworzone przez lampy stołowe lub podłogowe. Takie oświetlenie dla domu daje efekt głębi i przestrzeni pomieszczeniom.

Lampy powinny mieć nie tylko funkcję ściemniania, ale powinny także odtwarzać różne kolory i temperatury barwowe, tak aby dostosować mieszkanie do aktualnych potrzeb. Dzięki temu łatwo można stworzyć odpowiednią atmosferę oświetleniową do pracy, nauki, jedzenia czy wieczoru przed telewizorem.

Kolory można dostosować do różnych pór dnia, aby naśladować rytm dnia. Rano jasne światło z większą zawartością niebieskiego, a wieczorem bardzo ciepłe światło z dużą ilością żółtego, które ma działanie uspokajające.

Oświetlenie dla domu — jak najlepiej oświetlić sypialnię?

Klasyczna lampka nocna w sypialni to zbyt mało. Zaleca się połączyć kilka rodzajów lamp. Światło w sypialni można wygenerować zarówno za pomocą lamp stołowych, jak i ściennych. Jeśli chcesz mieć jasno i przytulnie, wybierz lampę oświetlającą rozproszoną, wielkopowierzchniową. Dla osób lubiących czytać wieczorem w łóżku dobrym wyborem będzie ukierunkowana lampa klipsowa.

Dobrze przemyślana koncepcja oświetlenia dla domu w sypialni pozytywnie wpływa na psychikę. Jeśli masz trudności ze wstawaniem rano z łóżka, użyj lampy, która symulują wschód słońca.

Dlaczego w łazience powinno znajdować się więcej niż jedno źródło światła?

Również w łazience warto dostosować oświetlenie do różnych pór dnia.

Rano odpowiednia temperatura barwowa z przewagą niebieskiego zapewnia pobudkę. Dodatkowo zdecydowanie polecane jest dobre, jasne światło do golenia lub wykonania makijażu. Wieczorem światło powinno mieć nieco cieplejszy odcień.

Eksperci zalecają również, aby w łazience nie montować tylko jednego źródła światła. Zamiast tego warto pomyśleć o triadzie składającą się z rozproszonej lampy sufitowej i punktów skupiających światło na umywalce i prysznicu lub lustra ze zintegrowanym światłem. Należy również pamiętać, że do niektórych miejsc w łazience wymagane są specjalne lampy, które powinny być wodoodporne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Oświetlenie dla domu.

Comments are closed.